Jdi na obsah Jdi na menu
 

Ostatní obyvatelé budek

Vniknutí tzv. necílových druhů do budek nelze dost dobře zabránit, a tak se v příbytcích určených ptákům setkáváme s různými zajímavými, ale i nezvanými hosty a můžeme být mnohdy uživateli budek překvapeni.

Častými obyvateli zejména prázdných budek jsou různé druhy netopýrů, kteří - pokud nemají v okolí k dispozici speciální netopýrník - rádi přijmou budku určenou třeba sýkorám. Protože jsou to užitečná, chráněná a zajímavá zvířátka, necháváme je v budkách až do konce sezóny, kdy odtáhnou na zimoviště.

Z hmyzu využívají budky vosy, sršni a také včely - zednice. Zjara, kdy v budce zakládá hnízdo jen královna, je možné ji z budky vyhnat, ale později je už zásah vůči celému hmyzímu státu nebezpečný a proto jej necháváme na pokoji až do prvních mrazíků, kdy stát zaniká.

Ze savců vnikají do budek myšice nebo plši a ničí někdy snůšky ptáků; vzhledem k jejich šplhacím schopnostem se jim v tom těžko zabraňuje…

Dalšími hosty ve větších budkách jsou veverky (viz obrázky) anebo také kuny, které jsou nebezpečnými predátory hnízdících doupníků.

Mravenci někdy obsadí staré hnízdo v budce, ale také obtěžují hnízdící ptáky a je nutné je vymést. Na ptácích často parazitují různí roztoči, třeba klíšťata (viz obrázek).