Jdi na obsah Jdi na menu
 

Mapování doupných stromů

Český svaz ochránců přírody ve spolupráci s Lesy České republiky, s. p. (na Břeclavsku s lesním závodem Židlochovice) zajišťuje ve vybraných polesích mapování doupných stromů. Jde o vyhledávání, označování a zanášení do map a seznamů dřevin, které buď obsahují dutiny důležité pro hnízdění ptáků nebo výskyt hmyzu, nebo jsou na nich postavena hnízda vzácnějších dravců.

Členové ZO ČSOP Břeclav v rámci tohoto programu v ochraně Biodiverzity (viz webové stránky www.csop.cz/index.php) v letech 2007-2015 zmapovali rozsáhlé porosty s výskytem těchto stromů v polesích Lanžhot a Valtice a označili mnoho set stromů.

Pokud uvidíte v lese strom označený modrým trojúhelníkem ve výši cca 130 cm nad zemí, jde o dřevinu, která je vybrána k ponechání na dožití kvůli svému významu pro živočichy. Lesníci pak tyto stromy, jejichž dřevo je většinou už stejně znehodnoceno, podle možností ponechávají v porostech i při těžbě a probírkách. Takové stromy mají často i hodnotu estetickou nebo se jedná o památné stromy.

 Dutinový panelák:                                              To je pro puštíka:                             

dutinovy-panelak.jpg

ta-je-pro-pustika.jpg