Jdi na obsah Jdi na menu
 

Budky pro šoupálky

V našich lesích se vyskytují dva druhy tohoto nenápadného drobného ptáčka, a to šoupálek dlouhoprstý a šoupálek krátkoprstý. Oba mají shodné hnízdní nároky a budují svá hnízda v různých štěrbinách a za odchlípnutou kůrou stromů (viz obrázek).

Protože jejich hnízda jsou snadno dostupná predátorům (kuny, strakapúdi), mnoho snůšek přijde nazmar.

Abychom jim pomohli, musí být hnízdní budky pro ně zabezpečeny proti těmto predátorům. I u nás jsme se přesvědčili, že dřevěné šoupálníky nejsou bezpečné, a proto nabízíme šoupálkům budky vyrobené z odřezků plechových okapních žlabů a z podélně rozříznutých rour z PE o průměru 16 cm a délce 32 cm. Budka, která musí být uchycena pevně na kmeni stromu (viz obrázky) a napodobuje tak odchlípnutou kůru, má dva půlkulaté vletové otvory proti sobě (viz obrázky). Stříška i dno jsou vytvarované do oblouku podle průměru stromu zvoleného k zavěšení. Budky se instalují nízko na kmeny na místa, kam při dešti stéká minimálně voda, která může jinak zatéct až do hnízda a zmařit hnízdění.

Tento typ budek obsazují i jiné druhy, např. sýkory, lejsci, červenky a také myšice, jimž nelze v návštěvách budky zabránit.